+90 256 612 39 39
TürkçeEnglishDeutsch

How to Buy Land

LAND INVESTMENT CONSIDERATIONS and cost.

Construction and accurate land investment these days is experiencing the moving day in the real estate sector also comes to the fore. It makes long-term investment is needed in mind the correct plot. usually made of 5-10 years maturity investments Land More accurate Happens in mind. Before making a determination of expectations Land investment is required, the importance of purchasing the land, which will match the expectations should be known.

Yer seçimi önemli
Arsa yatırım sürecinin en önemli ve en zor kısmının aslında doğru yer ve doğru arsa seçimidir, değerli arazilerin pahalı ve sınırlı olduğuna dikkati çekmek isteriz. Önemli olan ve esas gelir sağlayan, arazi geliştirme yöntemleri kullanılarak plansız arazilerden planlanmış ve altyapısı sağlanmış arsalar elde etmektir. Sonra da bu arsalara doğru yatırımları yapmak, yapacak olana satmak ya da hasılat paylaşımı üzerinden anlaşma yapmak ciddi kâr getiren bir yaklaşımdır. Bu da ‘gayrimenkul geliştirme’ adını verdiğimiz bilimdir.

Arsa almadan önce dikkat edilmesi gerekenler

 • Land must-see place before you even on foot must be depressed.
 • issues such as land zoning and location of the property itself should be investigated rather than verbal declaration of the seller.
 • Property deed in 'plot' must be noted that whether you wrote it in other words.
 • Real estate, zoning parcels coming into Arrangement Share (DOP) are obliged to do the so-called zoning leave. Therefore it can leave up to 40 percent of the land. The deed of land, an amount not yet taken the square belongs to a yet to leave the property may be lost.
 • research should be done at the municipal zoning of the land.
 • The location of the land, slope, size, the feasibility of the construction should be examined. Some sloping land can provide the possibility of additional construction rights, zoning status should be evaluated well.
 • Directorate of Land Registry's going to depend which would limit property rights (forest, watershed, nationalization, etc.) should be checked to ensure that there is a restriction.
 • While real estate, real estate taxes for the years in municipal history should be investigated whether the debt.
 • Also like immovable shareholding should be noted that m private land. The shares received, it is not possible to make the determination on the land when shareholders. Therefore, the securities are riskier than investing in land.
 • Jointly in the land shall be shared with other owners for every square meter. Therefore, the shareholders agreed to by the consent of the parcel-i division with other shareholders, which should not be much preferred parcels.
 • real estate fees received during the real estate transaction 'acquisition cost and speed' should be declared calculated and paid out.
  3-step process
  Arsa yatırımının sadece satın almak ve beklemekten oluşan bir yatırım türü olmadığını söylemeliyiz. Temelde bu yatırım süreci üç temel evreden oluşuyor. Öncelikle doğru yer tespit edilmeli ve arsa satın alınmalı. Daha sonra arsa doğru zamana kadar bekletilmeli. En önemlisi ise arsanın doğru zamanda satılmasıdır.
  İmar notlarını inceleyin
  Arsanın bekletilmesi süresinde ise imar bilgilerinin sık sık güncellenmesi ve bir değişiklik olup olmadığının kontrol edilmesi gereklidir.. Arsanın satılma sürecinde de Arsayı satmalı veya alternatif şekilde değerlendirmelisiniz, Pazarı yakından takip etmeli, çevre gelişiminin ve fiyatların uygun olduğu noktada satışı yapmalısınız. Arsa almadan önce bölgenin imar planlarının incelenmesi gerekir, resmi dairelerdeki araştırmaların düzgün şekilde yapılması doğru karar verme sürecini etkilemektedir.. Saygılarımızla, UZ GRUP